Home
Kur`ani Fisnik
Emrat e Allahut
Profetet
Hadithe
Abdesti
Namazi
Islami
Temat
Haxhi
Zekati
Pendohu
Ilahi mp3
TAKVIMI 2012
Muaji i Ramazanit
Festa e Bajramit
Download Kur`an
Ndegjo Kur'an
1 Video Kur'an
2 Video Kur`an
Ligjerata mp3
Foto Islame
Rinia Islame
Prayer English
Forum Islamik
Keta i do Allahu xh.sh
Per Motrat Muslimane
Emra Musliman
Emra Musliman 2
Letra e Nenes
Poezi Islame
8 Marsi, Festa
Stop Vitin e Ri
A Ndalohet Duhani
Lexoni 100 Kshillat
<< Kijameti>>
<< Vdekja >>
<< Lexo >>
<< Lexo 2 >>
<< Stafi >>
<< Sporti >>

Si tė marrim abdes

Ka thėnė Allahu i madhėruar: O ju qė besuat! Kur doni tė ngriteni pėr tė falur namazin, lani fytyrat tuaja deri nė bėrryla; fėrkoni kokat tuaja, e kėmbėt lani deri nė dy zogjėt. ( maide 6).

Abdesi merret kėshtu:

1

 • Tė pėrmendurit emrin e Zotit nė fillim (tė thuhet bissmilah).
 • Nijeti (vendosja) pėr abdest.
 • Lajmė duart rreth shuplakės tri herė duke fėrkuar mire deri nė kyēe.
 • o1.jpg

  3 Fute ujin nė hundė tri herė

  o3.jpg

   
   
  6 Jepi mes’h tėrė kokės tėnde duke pėrfshirė edhe veshėt.
   

  o7.jpg

  2 Fute ujin nė gojė tri herė shperlaje gojen

  o2.jpg

  4 Laje fytyrėn tėnde mirė tri herė

  o4.jpg

  5 Laj krahėt tu deri nė bėrryl duke filluar nga e djathta tri herė dhe te majten tri her

  o6.jpg

  7 Laj kėmbėt tua duke filluar nga e djathta pastaj tė majtėn deri nė zogun e kėmbės tri herė.

  o8.jpg

  Thuaj nė fund tė abdesit: Eshhedu en la ilahe il-lallah vahdehu la sherike leh ve eshhedu enne Muhammeden abduhu ve resuluhu. ( Dėshmoj se nuk meriton tė adhurohet askush pėrveē Allahut i Cili ėshtė i vetėm dhe i pa shoq, dhe se Muhamedi ėshtė rob dhe i Dėrguar i Tij.

  MUSTEHABET E ABDESIT

  (Ēka ėshtė e lavdėruar tė veprohet gjatė abdesit)
  • Tė lahet e djathta para tė majtės.
  • Tė kryhet larja e abdesit sipas rregullave.
  • Tė vazhdojė mes-hi deri te qafa.
  • Tė mos flitet gjat abdesit, (pėrpos disa lutjeve qė lexohen).
  • Gjat larjes sė hundės, uji tė mirret me dorėn e djathtė ndėrsa ta nxjerim me tė majtėn.
  • Mė nė fund tė kthehet nga Kibla, tė shqiptojė shehadetin e tė thotė: O Zot mė bėn si ata, tė cilėt bėjnė taube (pendim) dhe nga ata tė cilėt rregullisht pastrohen. Duke u bazuar nė fjalėn e Pejngamberit a.s. ku thotė:" Kush mer abdes e pastaj thotė Esh-hedu en lailahe il-lallah ve esh-hedu ene Muhammeden abduhu veresuluhu, i hapen atij tetė dyert e xhenetit, hyn nė cilėn derė dėshiron.

   MEKRUHET E ABDESIT

  • Tė derdhurit ujė pa masė.
  • Tė pėrplasurit e ujit gjat marjes sė abdesit.
  • Tė bisedohet gjatė marjes sė abdesit.
  • Tė kėrkohet ndihmė nga dikush tjetėr.

  ĒKA E PRISH ABDESIN

  • Kryerja e nevojės (tė madhe ose tė vogėl), ose dalja e ndonjė gazi.
  • Nėse tė rrjedh gjak, limfė ose qelbė.
  • Nėse vjell me gojėn plot pėrnjėherė.
  • Nėse pėshtyn gjak, apo ndryshohet ngjyra e pėshtimės nė tė kuqe.
  • Nėse flen i mbėshtetur.
  • Nėse gjatė faljes sė namazit qesh me zė.
  • Nėse humbė vetėdija tė bie tė fiktė, dhe tė ēmendurit

  UJI ME TĖ CILIN MERRET ABDES

  • Duhet tė jetė i pastėr.
  • Nuk lejohet qė tė merret abdes me ujė tė ndotur.
  • Nuk lejohet tė merret abdes me ujė nė tė cilin ka pire derri apo kanė ndotur kafshėt.
  • Uji i detit, liqenit, lumenjve apo vendeve qė uji qarkollon ėshtė I LEJUAR.
  • Uji ėshtė i lejuar kur nuk vjen erė (ndotjeje), ėshtė pa ngjyrė (dmth. nuk ka pisllėk nė te).

  MES-HI MBI FASHĖ - (lidhėz)

  Nė qoftė se kemi ndonjė varrė, plagė ose dregėz, tė cilėn nuk guxojmė ta lagim me ujė, dhe plaga gjindet nė ato vende tė cilat duhet larė gjatė abdesit, atėherė nė vend tė larjes do tė marrim mes-h (me dorė tė lagur e fshijmė plagėn dhe kudo qė larja shkakton dėme mund tė zėvendėsohet me mes-h. Nėqoftė se plaga gjithnjė pikon (rrjedh) atėherė pėr cdo kohė tė namazit duhet marrė abdes tė ri; gjatė kohės sė atij namazi mund tė falen shumė namaze tjera edhe pse plaga pikon.

  MES'HI MBI MESTE

  Islami si fe tolerante e ka lehtėsuar pėr muslimanėt, qė nė rastin e abdesit mund tė mos i lajnė kėmbėt po tė mbathin meste, sipas dėshirės. Ky ėshtė njė lehtėsim pėr njeriun dhe arsyetohet meqė kėmba me meste mė pak bie nė kontakt me ndyrėsirėn. Ky lehtėsim vlen sidomos nė stinėn e dimrit kur klima ėshtė e ftohtė dhe ata pėr tė cilėt punojnė tėrė ditėn; dhe janė tė lejuar tė mbathin meste, po ashtu mund tė mbathin meste edhe tė tjerėt nė qoftėse i plotėsojnė kushtet e parapara. Farz : ėshtė qė mes-hi mbi meste t`a pėrfshij pjesėn e pėrparme tė kėmbės, fillon prej gishtave e pėrpjetė, me dorėn e djathtė, pasi e kemi lagur e fshijmė kėmbėn e djathtė, dhe me dorėn e majtė e fshijmė kėmbėn e majtė. Nuk pranohet qė mes-hi tė jetė anash ose nėn kėmbė.
  KONDITAT E MESTEVE (shartet)
   
  • Mestet t'i mbulojnė nyjet e kėmbėve.
  • Tė mbathen pasi qė tė marrim abdes.
  • Tė mos jenė tė grisura deri nė masėn e caktuar (qė tė duken tre gishtra).
  • Pa lidhur tė rrijnė tė pėlqyera pėr kėmbe.
  • Qė tė mund tė ecė me to, njė largėsi deri mbi gjashtėmijė metėr (6 km).
  • Tė jenė tė forta tė mos depėrtojė uji nė to, dhe tė jenė prej lėkure..etj.

  Koha qė mestet mund tė mbahen tė mbathura: Ata qė gjinden nė shtėpitė e tyre, pėr ata mes-hi vazhdon njė ditė e njė natė (24 orė) prej kohės qė e prish abdesin qė e ka marrė nė fillim tė mbathjes sė mesteve. Ndėrsa pėr udhėtarin, koha e mes-hit vazhdon deri nė tri ditė (72 orė). Udhėtarė sipas ligjit tė Sheriatit islam konsiderohet ai njeri i cili e kalon njė largėsi prej (81 km) e mė shumė larg vendit qė jeton.

  ĒKA E PRISH MES-HIN MBI MESTE

  • Gjithēka qė e prish abdesin e prish edhe mes-hin.
  • Tė qenurit xhunub (gjendja kur njeriu ėshtė i obliguar tė lajė tėrė trupin.
  • Nxerja e kėmbės nga mestet, ose njė pjesė mė tė madhe tė kėmbės.
  • Mbarimi i kohės sė mes

   

  Vllezėr dhe Motra tė nderuar-a,kėrkojm falje pėr shfaqjen e reklamave nė web faqe tonė.In-shallah hasim nė mirėkuptimin tuaj, Allahu ju shpėrbleftė