Home
Kur`ani Fisnik
Emrat e Allahut
Profetet
Hadithe
Abdesti
Namazi
Islami
Temat
Haxhi
Zekati
Pendohu
Ilahi mp3
TAKVIMI 2012
Muaji i Ramazanit
Festa e Bajramit
Download Kur`an
Ndegjo Kur'an
1 Video Kur'an
2 Video Kur`an
Ligjerata mp3
Foto Islame
Rinia Islame
Prayer English
Forum Islamik
Keta i do Allahu xh.sh
Per Motrat Muslimane
Emra Musliman
Emra Musliman 2
Letra e Nenes
Poezi Islame
8 Marsi, Festa
Stop Vitin e Ri
A Ndalohet Duhani
Lexoni 100 Kshillat
<< Kijameti>>
<< Vdekja >>
<< Lexo >>
<< Lexo 2 >>
<< Stafi >>
<< Sporti >>

mosques_animd.gif

HAXHI

Falėnderimet dhe lavdėrimet i takojnė vetėm Allahut (Subhanehu ue Teala), i Cili e bėri obligim Haxhxhin pėr ata tė cilėt kanė mundėsi Salavatet qofshin mbi tė Dėrguarin e tij Muhammedin (SalAllahu Alejhi ue Selem), familjen e tij, shokėt e tij, dhe gjithė muslimanėt deri nė Ditėn e Gjykimit.

Me tė vėrtetė, Haxhxhi ėshtė bėrė obligim pėr tė gjith muslimanėt tė cilėt kanė mundėsi materiale dhe janė psiqikisht tė shėndoshė. Allahu [Xhele Shanuhu] thotė:

"E kryeni haxhxhin dhe umren pėr hir tė All-llahut!"
[El-Bekare, 196]

"Pėr hir tė All-llahut, vizita e shtėpisė (Qabes) ėshtė obligim pėr atė qė ka mundėsi udhėtimi te ajo."
[Ali Imran, 97)

Transmeton Ibn Omeri r.a se pejgamberi [SalAllahu Alejhi ve Selem] ka thėnė:

"Ėshtė ngritur islami nė pesė shtylla: Dėshmia se nuk ka Zot tjetėr qė e meriton adhurimin pėrveē Allahut dhe se Muhammedi ėshtė i Dėrguar i Tij, falja e namazit, dhėnja e zekatit, agjėrimi i muajit tė ramazanit dhe haxhxhi."
[Buhariu, Muslimi]

Haxhxhi ėshtė ibadet i cili pėrfshin tė gjitha llojet e ibadeteve siē janė: ibadetet me zemėr, me gjuhė, trup dhe pasuri.

Haxhxhi ka qenė obligim edhe pėr popullin e Ibrahimit a.s, kur Allahu [Xhele Shanuhu] e urdhėroi Ibrahimin qė ta ndėrtoj Qaben, dhe t’i thėrret njerėzit pėr Haxhxh. All-llahu [Xhele Shanuhu] thotė:

"Dhe thirr ndėr njerėz pėr Haxhxh, se tė vijnė ty kėmbėsorė e edhe kalorės me deve tė rraskapitura qė vijnė prej rrugėve tė largėta. (Vijnė) Pėr tė qenė tė pranishėm nė dobitė e tyre dhe qė ta pėrmendin All-llahun nė ato ditė tė caktuara (nė shenjė falėnderimi) dhe pėr qė i ka furnizuar me kafshė. Hani pra prej tyre (kurbanave) dhe ushqeni tė ngushtuarin e tė varfėrin."
[El-Haxhxh, 27-28)

Me tė vėrtetė, Haxhxhi ėshtė njė ibadet i mrekullueshėm dhe ka vlerė dhe dobi tė madhe pėr njerėzit. Prej dobive ėshtė se, All-llahu ia falė mėkatet haxhxhiut, siē transmetohet se pejgamberi [SalAllahu Alejhi ve Selem] ka thėnė:

"Ai i cili bėnė Haxhxhin dhe nuk shanė, e as nuk shkakton polemikė (grindje), do tė kthehet nga Haxhxhi sikur atė ditė kur e ka lindur nėna e tij."
[Buhariu, 2/209; Muslimi, 1350]

Gjithashtu ka thėnė:

"Umreja deri nė umren tjetėr ėshtė shkaktar pėr shlyerjen e mėkateve qė janė bėrė mes tyre, gjithashtu Haxhxhi i pranuar nuk ka tjetėr shpėrblim pėrveē se Xhennetin."
[Buhariu, 1773; Muslimi, 1349]

Nga dobitė ėshtė edhe shikimi i mirėsisė sė All-llahut [Xhele Shanuhu], siē thotė All-llahu [Xhele Shanuhu]:

"(Vijnė) Pėr tė qenė tė pranishėm nė dobitė e tyre.." [El-Haxhxh, 28] Dobitė nė Haxhxh janė tė shumta, prej tyre: tė pėrkujtuarit e All-llahut [Xhele Shanuhu] me tekbire, qėndrimi nė Arafat, Muzdelife, hudhja e gurėve, tavafi, Safa dhe Merve, qėndrimi nė Minne, prerja e kurbanave etj.

Nga mirėsitė e Haxhxhit ėshtė edhe takimi i Muslimanėve nga anė e mbarė bota; nė njė kohė, nė njė vend, dhe me njė qėllim tė caktuar, i cili ėshtė tė adhuruarit e All-llahut dhe pėrgjigjja ndaj ftesės sė Tij pėr ta kryer Haxhxhin. All-llahu [Xhele Shanuhu] thotė:

"Nuk ka dyshim se ky Ummet (Vėllezėria, Ligji e Feja juaj, Besimi i Pastėr Islam) ėshtė njė fe dhe Unė jam Zoti juaj, kėshtu pra mė adhuroni vetėm Mua."
[El-Enbija, 92]

Tė gjithė i bashkon TEUHIDI, njėshmėria e All-llahut [Xhele Shanuhu]. Tė gjithė duke i pėrsėritur fjalėt:

"Leb-bejk All-llahum-me leb-bejk
[Tė jemi pėrgjigjur o All-llah tė jemi pėrgjigjur]

Leb-bejke la sherike leke lebejk
[tė jemi pėrgjigjur o Ti i cili nuk ke shok

In-nel hamde, ve ni'mete leke, vel mulk, la sherike lek"
[me tė vėrtetė se falėnderimet, mirėsitė dhe sundimi tė gjitha janė pėr Ty,
dhe nuk ka shok qė i takon adhurimi pėrveē Teje.]

Muslimanit (i cili ka mundėsi materiale) i obligohet qė sa mė parė t'a kryej kėtė obligim, sepse nuk e din se kur do t'i vijė momenti i vdekjes. Pejgamberi [SalAllahu Alejhi ve Selem] ka thėnė:

"Shpejtoni pėr nė Haxhxh, sepse ju nuk e dini se qka do t'ju ndodh nesėr."
[Ahmedi. Kurse shejh Albani ka thėnė se ky hadith ėshtė hasen (Irva el-Galil, 990)]

Kurse ai i cili e vonon atė pa arsye, duke i pasur tė gjitha mundėsitė, ai ka bėrė mėkat dhe duhet tė pendohet tek All-llahu [Xhele Shanuhu].

E lusim All-llahun [Xhele Shanuhu] qė tė na e mundėsoj kryerjen e Haxhxhit, kurse atyre qė e kanė kryer apo do tė shkojnė t'a kryejnė atė, e lusim All-llahun [Xhele Shanuhu] qė t'ua pranojė Haxhxhin, dhe tė kthehen nė shtėpitė e tyre tė pastėrt nga mėkatet, sikur atė ditė kur i kanė lindur nėnat e tyre.

Udhėrrėfyesi i Haxhiut

Gjėrat qė duhet t“i veprojė haxhiu gjatė Haxhit "TEMETU"

KUSHTET (RUKNET) E HAXHIT

Ruknet e haxhit janė katėr:

1 - Ihrami (nijeti)i hyrjes nė haxh.
2 - Qėndrimi ne arafat.
3 - Tavafi i haxhit (ifade).
4 - Saji (ecja nga safaja ne Merveh shtatė here)

*Kush e le njeren nga keto rukne nuk i vlen (i plotėsohet) haxhi derisa ta kryej ate.

VAXHIBET E HAXHIT

1 - Veshja e Ihramit nga Mikati.
2 - Qėndrimi ne Arafat deri ne mbremje.
3 - Kalimi i nates se dhjete (Bajramit) ne Muzdelife.
4 - Kalimi i nates se njembedhjete,dymbedhjete dhe trembedhjete ne Mina.
5 - Gjuajtja e guralecave.
6 - Rruarja apo shkurtimi i flokeve.
7 - Tavafi i lamtumires (vedaa)

* Kush e le njeren nga keto vaxhibe ai obligohet te prese Kurban dhe t“ua shpėrndajė te varferve e te mos haje nga ai Kurban dhe haxhi i tij eshte i plote (vertete).

SUNETET E HAXHIT

1 - Pastrimi (Gusli) para hyrjes nė Ihram.
2 - Te jetė Ihrami i tij i bardhe (per burra).
3 - Thenia e telbies dhe ngritja e zerit per burra, ndėrsa grate e ulin zėrin nėse jane ne prani te burrave.
4 - Kalimi i nates se nėntė (nata e Arafatit) ne Mina.
5 - Puthja e Gurit tė zi.
6 - Zbulimi i krahut te djathte gjate Tavafit pėrshėndetės (Umres).
7 - Shpejtimi i hapave(ecjes) gjate tre rrotullimeve te para ne Tavafin pėrshėndetės (umres)

GJĖRAT QE NDALOHEN GJATE-KRYERJES SE HAXHIT

Gjėrat a ndaluara per gra e burra:

Heqja e flokeve dhe menjanimi i qimeve-nga trupi gjate kohės se Ihramit.

Prerja e thonjėve apo shkulja e tyre.

Pėrdorimi i erėrave te mira (parfum) ne trup, lhram, apo ne ushqim.

Fejesa ose akti i marteses per mashkullin apo femren.

Te afruarit bashkeshortes me epsh.

Mardheniet seksuale, nen te hyne dy raste:

Rasti i pare: Te jete para lejimit te vogel (eshte kur haxhiu i kryen dy nga keto gjera: hedhja e guralecave diten e dhjete, rruarja apo shkurtimi I flokeve, prerja e kurbanit , tavafi dhe saji), ne kete rast haxhiut i prishet haxhi .

Rasti i dyte:Te jete pas lejimit te vogel,atehere haxhiut nuk i prishet haxhi, mirpo nevojitet te kompenzoj.

Gjuetia , marrja pjese apo te ndihmuarit ne te (duke treguar vendin e gjahut).

Veshja e dorezave dhe mbulimi i fytyres me perjashtim te femres kur gjindet ne mesin e burrave te huaj.

Fjalet e kota (sharja, ofendimi), thirrja e njeri tjetrit me Ilagape, thellimi ne diskutime dhe debate

GJERAT E NDALUARA PER BURRA NE VECANTI

 

1. Mbulimi i kokes me kapele apo dic tjeter, si dhe mbulimi i fytyres.
2. Veshja e rrobave te qepura si pantollonat, kemishat, corapet, etj...

GJERAT E NDALUARA PER GRATE NE VECANTI

 

Veshja e nikabit (peqe me te cilen mbulohet fytyra ka vrime vetem per syte) per arsye se kjo eshte prej vecorive te grave, kurse nese gjindet ne mesin e burrave te huaj e mbulon ate me dic tjeter .

Se pari veprat para dites se tete.

1. Hyrja ne ihram (nijeti) nga Mikati (vendi ku fillon haxhiu veprat e haxhit), nesegjindemi ne aeroplan, udheheqesi i udhetimit do te na informoje per kohen e arritjes ne Mikat. E bejme nijetin: "Lebejke Allahume umreten mutemetian ilel-haxh".
2. Tavafi pershendetes (i umres).
3. Sa'ji (ecja nga Safaja ne Merve).
4. Rruarja apo shkurtimi i flokeve
5. Heqja e ihrameve dhe qendrimi ne rroba deri ne diten e tete.

Ne diten e tete te dhul-hixhes i veshim ihramet nga vendqendrimi pastaj shkojme ne Mina dhe falim dreken, ikindin, akshamin, jacine dhe sabahun e dites se nente cdo namaz ne kohen e vete (namazet qe jane nga kater rekate shkurtohen ne dy).

VEPRAT E DITES SE NENTE (ARAFATIT)

1. Pas Iindjes se diellit drejtohemi per ne Arafat, e falim atje namazin e drekes dhe ikindise ne kohen e drekes (i bashkojme dy namazet me nje ezan dhe dy ikamete) dhe i shkurtojme (nga dy rekate).
2. Pasi te perendoj dielli drejtohemi per ne Muzdelife.
3. Menjehere pas arritjes ne Muzdelife falim namazin e akshamit dhe te jacise (gjithashtu i bashkojme) dhe namazin e jacise e shkurtojme dy rekate.; 
4. I mbledhim shtate guralece per ti gjuajtur diten e se nesermes ne xhemretul-akabe (xhemreja e madhe), lejohet te mblidhen edhe ne Mina (madhesia e guralecave duhet te jete sa bizelja).
5. Naten e kalojme ne Muzdelife, e falim sabahun aty . Preferohet pas namazit te qendrojme ne ate vend deri ne agim dhe te bejme Iutje (dua).

Te dobteve dhe te moshuarve u lejohet teshkojne nga Muzdelifeja pas mesnates.

VEPRAT E DITES SE DHJETE

1 - Gjuajtja e shtate guralecave ne xhemren e madhe duke e shqipetuar tekbirin (ALLAHU EKBER) ne cdo gjuajtje.

2 - Prerja e kurbanit, (lejohet te vonohet deri ne perendim te diellit te dites se trembedhjete dhe nga ky obligim perjashtohen banoret e Mekkes).

3 - Rruarja e kokes ( kjo eshte me e mira sepse kete e ka preferuar i derguari i Allahut) ose shkurtimi i flokeve.

4 - Heqja e ihrameve dhe veshja e rrobave.

5 - Tavafi i haxhit (ifade).

6 - Sa'ji (ecja nga Safaja deri ne Merve).

VERE]T]E: Lejohet te behet Tavafi dhe Saj“i diten e neserme ose te bashkohet me Tavafin e lamtumires (Vedaa).

VEPRAT E DITES SE NJEMBEDH]ETE

1- Fjetja ne Mina naten e njembedhjete (eshte vaxhib).

2- Gjuajtja e guralecave duke filluar nga xhemrja e vogel, e mesmja dhe e madhja (ne cdo xhemre nga shtate gure, koha e gjuajtjes fillon pas namazit te drekes, gjate cdo gjuajtje themi tekbirin). Ne xhemren e vogel dhe te mesme i ngritim duarte dhe bejme lutje (dua) pas gjuajtjes, kurse ne te madhen nuk bejme dua (keshtu transmetohet nga i derguari i Allahut)

VEPRAT E DITES SE DYMBEDHJETE

1- Fjetja ne Mine naten e dymbedhjete (eshte vaxhib).

2- Gjuajtja e gureve (sikurse ne diten e njembedhjete).

VERE]T]E: Nese do haxhiu ta shpejtoje haxhin, obligohet te largohet nga Mina para perendimit te dites se dymbedhjete, te shkoje ne Mekke dhe te beje tavafin lamtumires (vedaa).

Kurse nese do te vonohet vepron si vijon

 

VEPRAT E DITES SE TREMBEDHJETE

1- Gjuajtja e guralecave (sic e cekem me lart).

2- Shkohet ne Mekke Per te bere tavafin lamtumires .

Nese haxhiu nuk e kryen tavafin lamtumires atehere obligohet qe te preje kurban per shkak se ky tavaf eshte vaxhib, (perjashtohet nga ky vaxhib gruaja me menstruacione apo lehone (me nifas).

VERE]T]E: Pas lejimit te vogel (eshte koha kur haxhiu i kryen dy nga keto vepra: hedhja e guralecave diten e dhjete, rruarja apo shkurtimi i flokeve, prerja e kurbanit, tavafi dhe sa'ji) i lejohen haxhiut te gjitha gjerat pervec mardhenieve seksuale. Kurse pas lejimit te madh, i lejohen edhe mardheniet.

RIKU]TIM: Ditet e haxhit jane dite te lutjes, leximit te Kuranit dhe thirrjes islame prandaj shfrytezoje kohen ne ate qe ka vlere dhe largoju debateve, diskutimeve dhe fjaleve te kota. Thote Allahu i Plotfuqishem:

 

" Haxhi eshte ne muajt e caktuar, e kush e ben (ia fillon te zbatoje) haxhin ne keta muaj, nuk duhet afruar gruas, nuk ben te merr neper kembe dispozitat e sheriatit, e as nuk duhet shkaktuar polemike (grindje)"

[El Haxh, 197]

 

"Pėr hir tė All-llahut, vizita e shtėpisė (Qabes) ėshtė obligim pėr atė qė ka mundėsi udhėtimi te ajo."

Vllezėr dhe Motra tė nderuar-a,kėrkojm falje pėr shfaqjen e reklamave nė web faqe tonė.In-shallah hasim nė mirėkuptimin tuaj, Allahu ju shpėrbleftė