Home
Kur`ani Fisnik
Emrat e Allahut
Profetet
Hadithe
Abdesti
Namazi
Islami
Temat
Haxhi
Zekati
Pendohu
Ilahi mp3
TAKVIMI 2012
Muaji i Ramazanit
Festa e Bajramit
Download Kur`an
Ndegjo Kur'an
1 Video Kur'an
2 Video Kur`an
Ligjerata mp3
Foto Islame
Rinia Islame
Prayer English
Forum Islamik
Keta i do Allahu xh.sh
Per Motrat Muslimane
Emra Musliman
Emra Musliman 2
Letra e Nenes
Poezi Islame
8 Marsi, Festa
Stop Vitin e Ri
A Ndalohet Duhani
Lexoni 100 Kshillat
<< Kijameti>>
<< Vdekja >>
<< Lexo >>
<< Lexo 2 >>
<< Stafi >>
<< Sporti >>

LEXO ME VEMENDJE
 
 
 
1. Mbjelle njė lis.
2. Buzėqesh me njerėzit.
3. Ledhatoje kokėn e njė jetimi.
4. Njė shkrim qė tė pėlqen mundėsoja edhe tė tjerėve qė tė lexojnė.
5. Formo njė grup pėr tė lexuar libra.

6. Ēdo ditė mėso pėrmendsh njė hadith.
7. Dėrgo libra nė viset ku mungojnė ato.
8. Anėtarėsohu nė njė shoqatė humanitare dhe ndihmo nė aktivitetin e tyre.
9. Ushqe njė tė varfėr.
10. Fike televizorin.


11. Dhuro gjak.
12. Ndihmo tė rinjve tė tjerė nė problemet e tyre.
13. Dhuro dikujt njė libėr.
14. Organizo njė bisedė mė tė tjerėt nė shtėpinė tėnde.
15. Nė njė fundjavė vizito njė shoqatė tė invalidėve.


16. Fale namazin me xhemat.
17. Mos lexo gazeta, por lexo libra.
18. Ēdo ditė lexo njė ajet kur'anor dhe medito atė ajet.
19. Kėshillo pėr mėshirė.
20. Fėmijėve qė luajnė nė lagje tėnde mėsoja njė dua.

 
21. Qerasi fėmijėt me akullore.
22. Bėhu pjesėmarrės nė njė debat kulturor.
23. Ndihmo nėnės nėse ėshtė duke pastruar shtėpinė.
24. Mėso pėr hir tė All-llahut s.u.t.
25. Interesohu dhe vizitoje njė tė afėrm me tė cilin nuk ke lidhje tė forta.

 
26. Vizito mėsuesit tėnd.
27. Ēdo ditė lexo njė poezi.
28. Respekto rregullat e komunikacionit.
29. Vizitoje leximoren mė tė afėrt.
30. Bėn dua pėr vėllezėrit e tu qė janė tė detyruar tė luftojnė.
 
31. Lutu shumė pėr popullin palestinez.
32. Mos fle shumė.
33. Vizito njė shoqatė pėr pėrkujdesjen e bonjakėve, dhuroi bonjakėve diēka.
34. Luaj mė fėmijėt e lagjes.
35. Pėrkujtoja shoqėrisė me tė cilėn qėndron vlerėn e salavatit.


36. Ndihmoi njė shoku nė mėsimin e kompjuterit.
37. Mos lejo qė lagjja jote tė jetė e papastėr.
38. Ndihmo njerėzve qė kthehen nga pazari me gjėsende.
39. Pėrkujto shėmbėlltyrėn e ashabėve.
40. Lutu shumė All-llahut s.u.t.

 
41. Organizo njė grup teatral.
42. Ushqeje fshehurazi njėrin prej atyre qė i pėrzien kontejnerėt.
43. Njė ditė jep sadaka tė gjitha tė hollat qė i ke nė xhep.
44. Mėso Kur'an.
45. Ushqeu nganjėherė me bukė bajat.

 
46. Pastro njė rrugicė mė shoqėrinė tėnde.
47. Nganjėherė vetėm hesht.
48. Vizito njė shoqatė tė verbėrve, kumtoja atyre hadithin e pejgamberit a.s. pėr tė verbėrit.
49. Interesohu pėr hallet e njerėzve.
50. Llogariti veprat e tua.


51. Rregulloje shtratin kur tė ngritesh nga gjumi.
52. Trego pėrralla tė mira fėmijėve.
53. Pėrfito zemrėn fėmijėve duke i blerė nga njė ēokollatė.
54. Mundohu tė ndėrtosh njė qeshme diku, por mos e shėmon aty emrin tėnd si ndėrtues.
55. Pas namazit tė sabahut lexo me shoqėrinė njė hadith.
 
56. Ndihmoi tė tjerėve financiarisht qė tė blejnė libra.
57. Mbylle MNS-nė.
58. Pastro njė xhami mė shoqėrinė.
59. Respekto tė moshuarit nė lagjen tėnde.
60. Ofroi librat e tua edhe tė tjerėve qė tė lexojnė.


61. Ndihmoi tė moshuarve qė tė kalojnė matanė rrugės.
62. Respekto natyrėn.
63. Shkruaj poezi pėr tė Dėrguarin Muhammed s.a.v.s.
64. Vizito shkollėn nga ke diplomuar.
65. Merri fėmijėt e lagjes nė xhami pėr namaz.

 
66. Veshe njė maicė ku shkruan 'Duhani ėshtė vdekje prurės'.
67. Mėso njė fėmijė qė tė merr abdes.
68. Mėso tė tjerėve tė shkruajnė dhe tė flasin rrjedhshėm gjuhėn shqipe.
69. Mos fyej zemra, por pushtoi ato.
70. Mos nguro tė thuash tė dashurve tė tu 'Tė dua pėr hir tė All-llahut s.u.t.'.

 
71. Vizitoi njerėzit nė spital.
72. Njoftohu me fqinjėt dhe interesohu pėr gjendjen e tyre.
73. Ruaje gjuhėn tėnde nga fjalėt banale.
74. Vizito vendet historike dhe mėso pėr ato.
75. Respekto prindėrit.


76. Konsideroje se ēdo muaj ėshtė sikur Ramazani.
77. Agjėro tė hėnave dhe tė enjteve.
78. Kundėrshto konfliktin e gjeneratave.
79. Shfrytėzoje nė mėnyre ekonomike ujin.
80. Vizito ndonjėherė burgjet, kontakto me tė dėnuarit.
 
81. Nderoje gjuhėn tėnde me tė pėrmenduri tė All-llahut s.u.t.
82. Njė ditė gatuaje gjellėn ti nė shtėpi.
83. Dėgjo me respekt kėshillat e tė tjerėve.
84. Dhuro Kur'an tė porsamartuarve.
85. Shpeshto vizitat e varrezave.

 
86. Njė ditė pastroi enėt nė shtėpi.
87. Harxho aq sa tė duhet dhe mos tepro.
88. Dhuro tė tjerėve buzėqeshje.
89. Vizito ndonjė dijetar.
90. Pėrgatit njė vend pėr ujė dhe ushqim zogjve nė ballkon.

 
91. Trego pėr Islam pronarit tė marketit ku blen gjėsende.
92. Krijo shoqėri tė mirė.
93. Trego tė tjerėve sjelljet e Muhammedit a.s.
94. Dėrgo tė dashurve mesazh urimi pėr Bajram.
95. Mos humb kohėn duke shikuar emisionet tė pavlefshme nė TV.

 
96. Pėr hir tė Krijuesit, respekto tė gjithė krijesat.
97. Ngritu nganjėherė pėr namaz nate dhe lutu pėr tė tjerėt.
98. Ofro tė tjerėve atė qė mė sė shumti ti e do.
99. Kur je nervoz vetėm hesht.
100.Kur tė ofendojnė ti sėrish hesht.

 

 

 

'O Zoti yne! Na i zbut zemrat, na e shnderro tmerrin

e brengave ne hare, na trimero kur na kaplon frika'

 

'O Zoti yne! Freskoii shpirtrat tane me bindje

 te paluhatshme dhe shuaje prushin e shpirtrave,

 te ndezur nga trazimet, me ujin e besimit'

 

'O Zoti yne! largoje prej nesh merzine dhe pikellimin,

lesho mbi syte tane, te frikesuar, siguri, mbi shpirtrat

e shqetesuar, qetesi, dhe hapi dyert e zgjidhjes me shpejtesi'

 

'O Zot! Mundesoji syve te mi ta shohin Driten

Tende dhe te humburve ta gjejne rrugen e drejte'

 

'O Zot! Shuaji pershperitjet e zerit te se keqes,

 prej nesh, dhe largo nga ne ēdo gje qe

shpie ne pesimizem dhe ne shkaterrim'

 

'O Zot i Madh! Na bej prej atyre qe frikesohen vetem

prej Teje dhe prej asgjeje tjeter, e mos na bej prej

atyre qe frikesohen nga ēdo gje tjeter perveē Teje'

Dėrguar nga:artonisufi2003@hotmail.com

Ju lutem mos na harroni nga duatė

 

Shpėrndajeni pėr hirė tė All-llahut, bėhuni pjesė e sė mirės !
Se All-llahu thotė nė Kur'an

 

...Ndihmohuni mes vete me tė mira dhe nė tė mbara, e mosni nė mėkate e armiqėsi. Kini dro dėnimit tė All-llahut, se me tė vėrtetė All-llahu ėshtė ndėshkues i fortė ( Maide, 2)

Vllezėr dhe Motra tė nderuar-a,kėrkojm falje pėr shfaqjen e reklamave nė web faqe tonė.In-shallah hasim nė mirėkuptimin tuaj, Allahu ju shpėrbleftė