Home
Kur`ani Fisnik
Emrat e Allahut
Profetet
Hadithe
Abdesti
Namazi
Islami
Temat
Haxhi
Zekati
Pendohu
Ilahi mp3
TAKVIMI 2012
Muaji i Ramazanit
Festa e Bajramit
Download Kur`an
Ndegjo Kur'an
1 Video Kur'an
2 Video Kur`an
Ligjerata mp3
Foto Islame
Rinia Islame
Prayer English
Forum Islamik
Keta i do Allahu xh.sh
Per Motrat Muslimane
Emra Musliman
Emra Musliman 2
Letra e Nenes
Poezi Islame
8 Marsi, Festa
Stop Vitin e Ri
A Ndalohet Duhani
Lexoni 100 Kshillat
<< Kijameti>>
<< Vdekja >>
<< Lexo >>
<< Lexo 2 >>
<< Stafi >>
<< Sporti >>

Adnan KULETA University of Technology Graz


All-llahu i shperbleft ata qe e pergaditen kete artikull...Ata qe e shperndajn dhe rishperndajn dhe ata qe e lexojn. Es-Selamu Alejkum Ue Rahmetullahi Ue Beraketuhu.
 
LETRA E NĖNĖS  
 
Biri im! Kjo ėshtė njė letėr nga nėna jote e gjorė, kam turp qė po e shkruaj, por pas njė pavendosmėrie dhe pritjeje tė gjatė, e kapa lapsin disa herė, por lotėt mė penguan, mė pushuan lotėt disa herė dhe zemra nuk mė lejoi.  
 
O biri im! Pas njė kohe tė gjatė, shoh se je bėrė djalė siē ke coptuar zemrėn time.  
 
O biri im! Para 25 vitesh ishte njė ditė e lumtur pėr mua kur mjekja mė lajmėroi se isha shtatzėnė, e nėnat e dinė mirė domethėnien e kėsaj fjale, e ajo ėshtė njė pėrzierje lumturie e gėzimi me fillimin e shqetėsimit tė ndryshimeve tė shumta nė organizėm. Pas kėsaj tė mbajta 9 muaj nė bark, ngrihesha me vėshtirėsi, flija me vėshtirėsi, haja e merrja frymė me vėhtirėsi por e gjithė kjo nuk ma zvogėlonte dashurinė pėr ty, por ajo shtohej dita ditės mezi prisja tė tė shihja. Tė mbajta o biri im, vėshtirėsi pas vėshtirėsie, dhimbje pas dhimbjeje, gėzohesha me lėvizjet e tua (nė bark), gėzohesha me shtimin e peshės tėnde edhepse ajo pėr mua ishte rėndė. Ato ishin vuajtje tė gjata e mė pas vjen ajo natė kur unė nuk vura gjumė nė sy, pata vuajtje aq tė mėdha sa qė nuk i shkruan dot lapsi e nuk i pėrmend dot gjuha; u pėrballa me vdekjen disa herė e mė pas dole nė jetė, qarja jote u pėrzie me lotėt e gėzimit tim e i larguan dhimbjet e plagėve.  
 
Biri im! Kaluan vite e unė tė mbaja nė kraharor, tė laja me duart e mia, prehrin tim e bėra shtrat pėr ty, gjirin tim ushqim pėr ty, qėndroja pa gjumė qė ti tė flije, lodhesha ditėn qė ti tė gėzoheshe, shpresoja ēdo ditė tė shikoja buzėqeshjen tėnde, prisja me padurim tė mė kėrkoje diēka e unė tė ta jepja me gjithė zemėr, e kjo pėr mua ishte kulmi i kėnaqėsisė . Kaluan ditė e netė dhe unė vazhdoja nė kėtė gjendje, gjidhėnėse e gėzuar, shėrbėtore e papėrtuar dhe pa ngrėnė derisa u rrite, u bėre djalosh, tu shfaqen shenjat e para tė burrėrisė e unė vrapoja majtas e djathtas pėr tė tė gjetur nuse. Erdhi dita e dasmės m`u coptua zemra, mė rrodhėn lotėt e gėzimit pėr jetėn tėnde tė re dhe si mėrzitje pėr ndarjen tėnde. Kaluan ditė tė vshtira dhe shoh se nuk je mė ai qė tė njoh, mė mohove dhe e harrove tė drejtėn time. Kalojnė ditė e unė nuk tė shoh, nuk e dėgjoj zėrin tėnd, e neglizhove atė qė u soll mirė me ty.  
 
O biri im! Kėrkoj vetėm pak, mė konsidero tė paktėn nė pozitėn e shokėve tė tu, mė vendos dhe mua nė listėn e veprimeve tė tua mujore, qė tė tė shoh vetėm pak.  
Biri im! Jam dobėsuar mė kanė lodhur vuajtjet e mė kanė kapur sėmundjet, ngrihem me vėshtirėsi, lėviz me vėshtirėsi e pėrsėri zemra ime mbjell dashuri pėr ty. Nėse do tė tė nderonte dikush njė ditė, do t`i ishe mirėnjohės tėrė jetėn, e nėna jote tė ka bėrė kaq mirėsi e ti nuk e shikon, ėshtė sjellė mirė me ty e ti nuk e shpėrblen, ka qenė shėrbėtorja jote pėr vite me radhė e ti nuk do t`ia dish fare, deri kėtu ka arritur mendjemadhė sia!  
Biri im! Sa herė dėgjoj diēka tė mirė pėr ty qė je pjella ime gėzohem edhe unė, por po habitem, ēfarė gjynahu kam bėrė unė qė ti nuk mė viziton e nuk do tė mė shohėsh nė sy, a tė kam pakėsuar tė drejtėn tėnde ndaj meje?! Mė vendos tė paktėn nė pozitėn e njė shėrbėtorjeje tė thjeshtė e jepi hakun asaj. Trego pak butėsi pėr mua, ma jep shpėrblimin tim e sillu mirė se Allahu i do ata qė sillen mirė .  
 
O biri im! Dua tė tė shoh, nuk dua mė shumė se kaq, mė lejo ta shikoj pamjen e fytyrės tėnde.  
 
O biri im! Mė qan zemra e mė rrjedhin lotėt, ndėrkohė qė ti vazhdon tė jeshė nė jetė e njerzit flasin pėr moralin tėnd tė mirė, respektin dhe bujarinė tėnde ndaj tyre.  
 
O biri im! A nuk ka ardhur koha qė zemra jote tė zbutet pėr njė plakė tė pėrvuajtur qė e ka coptuar malli dhe e ka mbytur mėrzia, ia shkatėrrove ndjenjat, ia zemėrove zemrėn sa qė iu thanė lotėt.  
Nuk ankohem e nuk lutem kundėr teje, nuk e shfaq zemėrimin, se nėse lutja ime do t`i kalonte retė e tė arrinte tek dyert e qiellit do tė tė zinte haku im e mbi ty e familjen tėnde do tė zbriste fatkeqėsia.  
Jo, jo nuk do e bėj, ti vazhdon o bir tė jesh shpirti im, gėzimi dhe pranvera e jetės sime. Bindu o biri im, thinjat po tė dalin, do tė kalojnė vite e do tė bėhesh edhe ti plak e shpėrblimi ėshtė sipas punės, e ke pėr t`i shkruar letėr djalit tėnd me lot nė sy, siē po tė shkruaj unė, e dije se tek Allahu grumbullohen ankesat.  
 
O biri im! Ke frikė Allahun ndaj nėnės tėnde, ndalja lotėt, ngushėlloje pėr fatkeqėsinė e saj, e pastaj nėse do, grise letrėn e saj, e dije se kush bėn mirė e ka pėr vehten e tij e kush sillet keq e ka po pėr veten e tij.
 
 
*Vėrejtje:
 
A nuk ėshtė qesharake se sa lehtė ėshtė pėr njerėzit Tė MOS BESOJNė Nė ALL-LLAH dhe pastaj tė ēuditen se pėrse po shkatėrrohet bota?
 
A nuk ėshtė qesharake se si dikush mund te thotė 'Une besoj nė ALL-LLAH', por prap e ndjek Satanin (i cili gjithashtu beson nė ALL-LLAH)?
 
A nuk ėshtė qesharake se si ti mund tė dėrgosh me mija barcoleta me e-mail dhe ato tė perhapen si flaka e zjarrit, por kur duhet tė dėrgosh mesazhe qė kanė tė bėjnė me ISLAMIN, njerėzit mendohen dy herė kur duhet tė shperndajnė atė?
 
A nuk eshte qesharake qe kur ta forwardosh kete mesazh,nuk do t'ua dergosh tė gjithė atyre qė ke nė librin e adresave, sepse nuk je i sigurt nėse besojnė dhe qfarė do tė mendojnė pėr ty kur tė marrin mesazhe nga ti?
 
A nuk ėshtė qesharake se si un brengosem mė tepėr pėr atė se qfarė mendojnė njerėzit tjerė pėr mua se sa qfar mendon ALL-LLAHU pėr mua?
 
Une bėj D'UA, pėr tė gjithė ata qė do t'ua dėrgojnė kėtė e-mail tė gjithėve nė listėn e adresave tė tyre, ata do tė jenė tė bekuar tek ALL-LLAHU nė njė mėnyrė speciale pėr ta.
 
 
Dhe dergoja gjithashtu personit qė ta ka derguar, per t'ia bėrė tė ditur qė ua ke dėrguar shumė njerėzve.
 

Shperndajeni pėr hirė tė All-llahut, bėhuni pjesė e sė mirės !
se All-llahu thotė nė Kur'an:

Ndihmohuni mes vehte me tė mira dhe nė tė mbara, e mosni nė mėkate e armiqėsi.

Keni dro dėnimit tė All-llahut, se me tė vėrtetė All-llahu ėshtė ndėshkues i fortė ( Maide, 2)

 

Momentet e gėzuara---lavdėroje ALLAHUN
Momentet e vėshtira---lutju ALLAHUT
Momentet e
qeta---adhuroje ALLAHUN
Momentet e dhimbjes---beso ALLAHUN
Ēdo moment---falėnderoje ALLAHUN

 Paqja dhe Meshira e Allahut qoft mbi ju

Vllezėr dhe Motra tė nderuar-a,kėrkojm falje pėr shfaqjen e reklamave nė web faqe tonė.In-shallah hasim nė mirėkuptimin tuaj, Allahu ju shpėrbleftė