Home
Kur`ani Fisnik
Emrat e Allahut
Profetet
Hadithe
Abdesti
Namazi
Islami
Temat
Haxhi
Zekati
Pendohu
Ilahi mp3
TAKVIMI 2012
Muaji i Ramazanit
Festa e Bajramit
Download Kur`an
Ndegjo Kur'an
1 Video Kur'an
2 Video Kur`an
Ligjerata mp3
Foto Islame
Rinia Islame
Prayer English
Forum Islamik
Keta i do Allahu xh.sh
Per Motrat Muslimane
Emra Musliman
Emra Musliman 2
Letra e Nenes
Poezi Islame
8 Marsi, Festa
Stop Vitin e Ri
A Ndalohet Duhani
Lexoni 100 Kshillat
<< Kijameti>>
<< Vdekja >>
<< Lexo >>
<< Lexo 2 >>
<< Stafi >>
<< Sporti >>

 
Per Pejgamberin Muhamed a.s
 
 
 Jetim ti linde
dhe i tille u rrite
edukove njerez,
megjithese shkrim nuk dite.

Tek ti merrnin mesime
Qe kur ishe i ri
Tek ti linin thesaret
Se kishe besnikeri.

Kur arrite te dyzetat
Dihet mire se cfare ndodhi
Allahu i madheruar
Pejgamber ty te zgjodhi

Te ofruan ty pushetet
Por kete e refuzove
Te premtuan pasuri
perseri ti se pranove.

Me pas shume u torturove
Nga vendlindja u largove
Por edhe atje ku shkove
Thirrjen tende se harrove.

Ne medine u vendose
Nje xhami atje ndertove
Thirre njerezit ne besim
Edhe kurre nuk u dorezove

Kurre nuk the se u lodha
Gjithmone njerezit keshillove
Ne Islam i vellazerove.
Rrugen e drejte ju mesove

Bere njerezit qe te njohin
Allahun e Madheruar
I bere ata qe te kuptonin
Qellimin pse jane krijuar.

I tregove mbare botes
Se nje i bardhe dhe nje i zi
Nuk kane asnje ndryshim
Perve?se ne devotshmeri.

Nuk ndertove grada?ela
As organe te pajtimit
Por ndetove per te tere
Ndertesen e bukur te besimit.


Kjo keshtjelle qe ti ndertove
Sprishet prej shiut as prej dimrit
Ajo do te jete ne kembe
Deri ne diten e gjykimit.


Keshtjella qe ti ndertove
Nuk eshte prone e padishahut
Por ne te do te valevitet
Flamuri i njehsimit te Allahut.

KUSHTUAR NENES BESIMTARE

 

"NENE", KY EMER ENIGME

                  QE KUDO ESHTE HARRUAR

POR JO, VALL-LLAHI TEK NE

ISLAMI GJITHMONE E KA KUJTUAR

 

DYNJAJA KETE EMER E POSHTERON

KU VEC NJEHERE NE VIT E KUJTON

KURSE NE JEMI URDHERUAR

PER CDO DITE NENEN ME KUJTUAR

 

I JAPIM HAKUN QE AJO MERITON

E DUAM DHE E RESPEKTOJME

AJO ESHTE ENA QE NA MBAJTI

AJO ESHTE SEBEPI QE NE SOT JETOJME

 

NGRIHU, O NENE BESIMTARE

E TREGOI NDERIN QE TI KE

TREGOI RENDESINE KESAJ BOTE

SE SA E VLEFSHME PER NE TI JE

 

NUK ESHTE 7 APO 8 MARSI

LUMTURIA JOTE NE JETE

AS LULJA E KUQE QE TE DHUROHET

POR BESIMI YT I VERTETE

 

ISLAMI, KJO FE E BARAZISE

TE GJITHE BARAZPESHE PARA ZOTIT I VE

SEPSE ATA JANE SOTE TE GJALLE

E NESER DO T'I MBULOJE I NJEJTI DHE

 

O NENE BESIMTARE, O NENE

TI KRENARINE VEC NE ISLAM E GJEN

KRENARIA JOTE ESHTE NE CDO DITE

E JO NE 8 MARS QE NJEHERE NE VIT VJEN

 

 

NDAJ, O JU PABESIMTARE

MESOJENI NJEHERE E PERGJITHMONE

SE NENA ESHTE DHURATE E ZOTIT

E NE ZEMRA TONA AJO JETON

 

JO, AJO S'KA NEVOJE PER LULE

AS PER LAJKA, E AS PER MASHTRIME

PO JUA THEM EDHE NJEHERE, O NJEREZ

SE ISLAMI TEK ATO S'BEN DALLIME

 

ATO KERKOJNE PREJ NESH

RESPEKT, DASHURI E DINJITET

ATO JANE MARGARITARE TE CMUARA

KU NE HIXHABE E FSHEHIN BUKURINE E VERTETE

 

NUK KANE NEVOJE TE PISPILLOSEN

E TE ENDEN SI LOLO NEPER RRUGE

E AS TE SHITEN E TE BLIHEN

E AS TE BEHEN GAZI I BOTES NEPER BUZE

 

JA PRA, KJO ESHTE NENA BESIMTARE

SHEMBULL PER TE GJITHA GRATE

QE MBETET GJITHMONE E KUJTUAR

CDO SEKONDE, MINUTE, DITE E NATE.

 
Eshte Drite e Allahut
 

Ėshtė dritė e Allahut Rrugėn na ndriēon, Nga terri i kobshėm Tė gjithėve na shpėton.

Mė e vleshmja dhuratė Nga i madhi Perėndi, Amanet i parė dhe i fundit Pėr krijesėn njeri.

Qė nga hazreti Ademi Njeri e pejgamber i parė, Kjo e vėrtetė nga All-llahu Pėrherė ėshtė shpallė.

Sa herė qė njeriu Ėshtė tjetėrsuar, Pejgamberi i kohės E ka udhėzuar.

E ka udhėzuar Njeriun e shkretė, N’udhėkryqe tė jetės Sa herė qė ka mbetė.

Nė formėn e pėrsosur Kjo Fe e Vėrtetė, Ju shpallė e plotėsuar Tė Lavduarit-Muhammed.

Kėtė e dėshmon Kur’ani Fjala e Perėndisė, Tė vėrtetėn e plotėsuar Qė ia shpalli njerėzisė.

Kush ėshtė besimtar Le tė jetė krenar, Aq mė tepėr vlen Kur t’jetė atdhetar…!

La ilahe il-lall-llah Muhammedur-resul-ullah. Fjala e dėshmisė Shenjė e dashurisė.

Rreze e jetės Thelb’i sė Vėrtetės. Gur’i besės Shkėndijė e shpresės.

Dritė e amshuar Zjarr i pashuar Gjurmė ndėr shtigje Urė ndėr brigje.

Dy emra nė fjali Mė e shtrenjta stoli. La ilahe il-lall-llah Muhammedur-resul-ull-llah.

Hoxhės sė ndjerė Jakup Hajrizit

 

Sa gėzim ishte pėr mua
nė xhami kur shkoja
me hoxhėn Jakup
shumė gjėra i mėsoja.

Mėsova si tė falem
mėsova si tė agjėroj
si tė jem e sinqertė
dhe tė varfėrve t’u ndihmoj.

Mirėpo pas njė sėmundjeje
qė hoxhėn e kaploi
shpirtin e tij Allahut ia dorėzoi.

Ai dha shpirt
duke thėnė shehadet
se ėshtė veē njė Zot
dhe se Muhamedi ėshtė Profet.

Vjen e xhumaja
njė hoxhė tjetėr e zėvendėson
mirėpo ne mendja
vetėm tek hoxha na shkon.

Tash me njė hoxhė tjetėr
jemi duke mėsuar
sepse hoxhėn Jakup
dheu e ka mbuluar.


 

Fatlinda Orana
Zabel i Ultė-Drenas
Nxenese e Jakup Hajrizit
1.2.2009

2006@set by RiniaIslame

Vllezėr dhe Motra tė nderuar-a,kėrkojm falje pėr shfaqjen e reklamave nė web faqe tonė.In-shallah hasim nė mirėkuptimin tuaj, Allahu ju shpėrbleftė