Home
Kur`ani Fisnik
Emrat e Allahut
Profetet
Hadithe
Abdesti
Namazi
Islami
Temat
Haxhi
Zekati
Pendohu
Ilahi mp3
TAKVIMI 2012
Muaji i Ramazanit
Festa e Bajramit
Download Kur`an
Ndegjo Kur'an
1 Video Kur'an
2 Video Kur`an
Ligjerata mp3
Foto Islame
Rinia Islame
Prayer English
Forum Islamik
Keta i do Allahu xh.sh
Per Motrat Muslimane
Emra Musliman
Emra Musliman 2
Letra e Nenes
Poezi Islame
8 Marsi, Festa
Stop Vitin e Ri
A Ndalohet Duhani
Lexoni 100 Kshillat
<< Kijameti>>
<< Vdekja >>
<< Lexo >>
<< Lexo 2 >>
<< Stafi >>
<< Sporti >>

Muaji i Ramazanit

22 09 2006

Kur´an dhe SunnetFalėnderimet dhe lavdėrimet i takojnė vetėm Allahut [Xhele Shanuhu], i Cili na begatoi me kėtė fe, dhe na bėri tė mundshme ta presim muajin e ramazanit, dhe t’i pėrgjigjemi thirrjes sė Tij pėr t’a agjėruar kėtė muaj, ku Allahu [Xhele Shanuhu] thotė:

" O ju qė besuat, agjėrimi u ėshtė bėrė obligim sikurse qė ishte obligim edhe i atyre qė ishin para jush, kėshtu qė tė bėheni tė devotshėm."
[el-Bekare, 183]

Salavatet qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij, Muhamedin [SalAllahu Alejhi ve Selem], familjen e tij, shokėt e tij dhe tė gjithė muslimanėt deri nė Ditėn e Gjykimit.

Me tė vėrtetė qė Allahu [Xhele Shanuhu] e ka begatuar kėtė popull me muajin e ramazanit, muaj nė tė cilin ka zbritur Kur'ani, ku Allahu [Xhele Shanuhu] thotė:

" Muaji i Ramadanit qė nė te (filloi tė) shpallet Kur’ani, qė ėshtė udhėrrėfyes pėr njerėz dhe sqarues i rrugės sė drejtė dhe dallues (i tė vėrtetės nga gėnjeshtra)."
[el-Bekare, 185]

Ėshtė muaj i agjėrimit, i faljes sė namazit, muaj i begatshėm. Pejgamberi [SalAllahu Alejhi ve Selem] i pėrgėzonte shokėt e tij para se tė vinte ky muaj duke ju thėnė nė hadithin qė e transmeton ebu Hurejra [RadijAllahu Anhu]:

"Ju erdh muaji i Ramazanit, muaj i bekuar. Allahu ua obligoi juve agjėrimin e kėtij muaji. Nė atė muaj, hapen dyert e Xhennetit, mbyllen dyert e Xhehennemit dhe lidhen shejtanėt e mallkum. Nė tė ėshte njė natė qė e ka vlerėn e mė shumė se njė mijė muaj."
[Ahmedi, Nesaiu, Albani ka thėnė pėr kėtė hadith se ėshtė sahih]

Poashtu transmetohet nga ibn Hibbane, ibn Maxheh dhe Bejhakiu, nga ebu Hurejra, se Pejgamberi [SalAllahu Alejhi ve Selem] ka thėnė:

"Ēdo natė (prej netėve tė ramazanit) thėrret njė thirrės: " O ti, i cili dėshiron punė tė hajrit, prano (kėto shpėrblime qė ti ka dhuruar Allahu nė kėtė muaj), dhe o ti, i cili dėshiron punė tė kėqija, pakėsoj ato."

O vėlla i dashur, falėndero Allahun [Xhele Shanuhu] qė tė ka bėrė nga ky Ummet (popull), e qė ta ka mundėsuar qė ta presėsh kėtė muaj tė bekuar.

Ndėgjo se ē'ka thotė pejgamberi [SalAllahu Alejhi ve Selem] nė njė hadith qė e transmeton Buhariu dhe Muslimi, nga hadithi i Ebu Hurejrės [RadijAllahu Anhu], se pejgamberi [SalAllahu Alejhi ve Selem] ka thėnė:

"Ai i cili e agjėron muajin e ramazanit me besim te plotė, dhe duke shpresuar shpėrblimin e Allahut (dhe askujt tjetėr), do t'i falen atij mėkatet e kaluara."

Poashtu nė njė transmetim tjetėr qė e transmeton Buhariu dhe Muslimi, nga hadithi i Ebu Hurejrės [RadijAllahu Anhu], se Pejgamberi [SalAllahu Alejhi ve Selem] ka thėnė:

"Ai i cili e falė namazin nė muajin e ramazanit me besim tė plotė, dhe duke shpresuar shpėrblimin e Allahut (dhe askujt tjetėr), do t'i falen atij mėkatet e kaluara."

Gjithashtu, transmetojnė Buhariu dhe Muslimi nga hadithi i Ebu Hurejrės [RadijAllahu Anhu], se pejgamberi [SalAllahu Alejhi ve Selem] ka thėnė:

" Ka thėnė Allahu [Xhele Shanuhu]: " Me tė vėrtetė se ēdo punė e birit tė Ademit ėshtė pėr tė, pėrveē agjėrimit. Me tė vėrtetė, ai (agjėrimi) ėshtė pėr Mua dhe Unė do tė shpėrblej pėr tė."

Dije vėlla se, Allahu [Xhele Shanuhu] ka pėrgaditur shumė shpėrblime pėr agjėruesin, saqė edhe era e agjėruesit ėshtė mė e mirė tek Allahu sesa era e miskut (parfumit), siē transmeton Buhariu dhe Muslimi, nga hadithi i Ebu Hurejrės [RadijAllahu Anhu], se pejgamberi [SalAllahu Alejhi ve Selem] ka thėnė:

" Me tė vėrtetė era e gojės sė agjėruesit ėshtė mė e mirė tek Allahu se sa era e miskut (parfumit)"

Gjithashtu tranmsetohet se pejgamberi [SalAllahu Alejhi ve Selem] ka thėnė:

" Nė Xhennet ėshtė njė derė e cila quhet Rejjan, e cila nė Ditėn e Gjykimit do tė thėrret: " Ku janė agjėruesit???" dhe ēdo kush i cili ka agjėruar do tė hyjė nga kjo derė. Dhe ai i cili hynė nėpėr kėtė derė, nuk do te etet asnjėherė."
[Buhariu dhe Muslimi]

Pra vėllezėr, shfrytėzojeni kėtė muaj me lexim tė Kur'anit dhe falje tė namazit, dhe dije o vėlla se Kur'ani dhe agjėrimi do tė ndėrmjetėsojnė pėr ty nė Ditėn e Gjykimit, nė atė ditė kur nuk mund tė tė sjellė dobi as pasuria e as fėmija.

Nga Abdullah ibn Amri [RadijAllahu Anhu] transmetohet se pejgamberi [SalAllahu Alejhi ve Selem] ka thėnė:

"Agjėrimi dhe Kur'ani do tė ndėrmjetėsojnė pėr robėrit (e Allahut) nė Ditėn e Gjykimit. Do tė thotė agjėrimi: " O Allah, e ndalova atė nga ushqimi dhe epshet, pra mundėsoma qė tė ndėrmjetėsoj pėr tė". Dhe thotė Kur'ani: " E ndalova atė nga gjumi i natės, pra mundėsoma qė tė ndėrmjetėsoj pėr tė." " Thotė Pejgamberi [SalAllahu Alejhi ve Selem]: " Dhe do t'ju mundėsohet atyre qė tė ndėrmjetėsojnė."
[Ahmedi me sendet tė vėrtetė]

Pra vėlla, a je ti prej atyre, pėr tė cilėt do tė ndėrmjetėsojė agjėrimi dhe Kur'ani pėr ty?! Apo je prej atyre qė tėrė natėn e kalojnė nėpėr kafene duke luajtur letra, dhe tėrė ditėn duke fjetur?! Dije o vėlla se, vAllahi, ky muaj nuk ėshtė muaj i dominove dhe muaj i letrave dhe i qėndrimeve nepėr kafene, apo percjellje e serialeve tė ndryshme. Vėlla dhe motėr, ky ėshte muaj i agjėrimit, muaj i Kur'anit,.muaj i namazit, pra vėlla, shpeshtoje namazin nė kėtė muaj, pendohu tek Allahu [Xhele Shanuhu] pėr mėkatet qė i ke bėrė, se vAllahi, askush nuk tė garanton se do ta pėrfundosh kėtė muaj. Sa e sa njerėz, tė cilėt e kanė pritur ramazanin e kaluar, kanė vdekur dhe nuk e presin kėtė muaj nė kėtė vit.

Pra vėlla, shfrytėzo kėtė muaj me namaz, Kur'an, dhikėr (pėrkujtim tė Allahut), pendohu tek Allahu [Xhele Shanuhu] pėr veprat qė i ke bėrė deri mė tani, insha Allah, Allahu na i falė mėkatet tona dhe tė tė gjithė muslimanėve.

Sė fundi, e lusim Allahun [Xhele Shanuhu] tė na mundėsoj qė ta kalojmė kėtė muaj nė ibadete, duke e agjėruar kėtė muaj, duke shpeshtuar namazin, dhikrin dhe pendimin. Amin

Allahu na e pranoftė namazin tonė, agjėrimin tonė pendimin tonė dhe tė gjitha ibadetet. Amin

www.RiniaIslame.com

Vllezėr dhe Motra tė nderuar-a,kėrkojm falje pėr shfaqjen e reklamave nė web faqe tonė.In-shallah hasim nė mirėkuptimin tuaj, Allahu ju shpėrbleftė